Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Vizuální stres
Vizuální stres

Co je vizuální stres?

Vizuální stres je termín používaný k popisu vizuálního nepohodlí a percepčního zkreslení při čtení tištěného textu na bílém pozadí. Trpí jím mnoho lidí, kteří bojují se čtením. Odhaduje se, že tímto jevem je postiženo přibližně 40% špatných čtenářů a 20% běžné populace.

Tisíce dětí, pro které je čtení nepříjemné a unavuje je, nevědomky zažívají vizuální stres. Aby dosáhly stejných výsledků jako jejich vrstevníci, musí pracovat s vyšším úsilím, a často se zvláštními vzdělávacími opatřeními. Mnohým z nich mohou pomoci speciální barevné filtry.

Symptomy mohou být různé. Patří mezi ně bolesti hlavy a migrény (především při práci s počítačem), únava očí a někdy jim slova nebo písmena připadají, jako když poskakují nebo se hýbou po stránce. 

Vizuální stres

Pomůcky pro kompenzaci vizuálního stresu

Základními pomůckami pro zvládání vizuálního stresu/Irlen syndromu jsou speciální barevné fólie v různých provedeních. 

Barevné fólie jsou listy z průsvitného nebo průhledného barevného plastu, které lze umístit na stránku knihy, čteného textu nebo monitoru tak, aby zabarvily text nebo obraz pod ní, aniž by to narušilo jeho srozumitelnost. Kvalitní barevné fólie mají jednu stranu matnou a druhou lesklou. To poskytuje uživateli možnost výběru. Dále je každá jednotlivá fólie opatřena na lesklé straně ochrannou fólií. 

Výhody použití barevných folií:

 • - zvyšují rychlost čtení až o 25%
 • - zvyšují úroveň porozumění čteného textu
 • - zlepšují přesnost čtení
 • - zvyšují úroveň pozornosti

V naší nabídce naleznete produkty britské společnosti Crossboweducation, kterou zastupujeme na českém a slovenském trhu.

 

Celostránkové fólie

Užití barevných fólií formátu A4 oceníte všude tam kde je nutné mít přehled o celé stránce a rychle přesouvat pohled zprava doleva, nahoru a dolů. Jde například o situace jako: skládání testů nebo provádění kontrol, řešení geometrických úloh, čtení faktur nebo notových záznamů apod. Fólie je možné snadno stříhat a přizpůsobit je tak na požadované velikosti.

 

Čtecí ukazovátka

Jsou barevné pruhy fólie o rozměrech 206 x 80 mm s vodící linkou nebo silným pruhem. Jejich přiložením na čtený text můžete docílit snížení únavy očí a zabránit poskakování písmen, celých slov a čtení se tak může stát opravdu příjemným prožitkem. Ukazovátka jsou decentní a jednoduchá na používání. Pro zjištění, zda jste pro zmírnění vizuálního stresu zvolili správnou barvu, je třeba barevné ukazovátko používat několik týdnů.

 

Fólie na monitor

e svém počítači můžete v nastavení Windows změnit barvu pozadí, ale nepodaří se vám již změnit barvu webových stránek nebo vyhledávače Google. Barevné fólie na monitor nejenom změní barvu, ale také zmírní odlesky z obrazovky monitoru. Monitorové fólie Crossbow jednoduše přilnou na monitor za pomoci statické elektřiny, efektivně zmírní odlesky a umožní vám komfortně pracovat déle než doposud.

 

Barevné sešity

Sešit pro osoby trpící vizuálním stresem a dyslektiky. Barevné stránky pozadí sešitu napomáhají lepší koncentraci a zpracování čteného a psaného textu. Omezují vnímání zkreslení textu, které jedinci někdy popisují. Umožňují některým lidem psát a číst s menším nepohodlím. Dále u některých jedinců potlačují bolestmi hlavy při psaní a čtení. Pro výběr správné barvy je důležité posoudit účinky spektra barev, protože pro každého jednotlivce je vhodná jiná.

 

Startovací sada

Ucelená sada pro čtení a psaní obsahuje:

 • - linkovaný poznámkový blok formátu A4 s horním lepením a 4 otvory pro založení do kroužkového pořadače,
 • - čtecí ukazovátko se silným pruhem,
 • - čtecí ukazovátko s vodící linkou,
 • - celostránkovou barevnou fólii o rozměru 298 x 216 mm.

 

Vizuální stres - testovací sada -připravujeme

Ověřený nástroj pro zjištění příznaků vizuálního stresu, vytestování vhodné barevné fólie/í pro čtení a změření rychlosti čtení s barevnou fólií a bez ní za pomoci Wilkinsova testu rychlosti čtení. 

Publikace je přeložena z anglického originálu a přizpůsobena lokálním podmínkám. Je vhodná pro používání speciálními pedagogy ve školách, psychology, optometristy a ortoptiky.

Obsahuje:

 • - detailní postup zjištění příznaků vizuálního stresu,
 • - 20 ks barevných fólií formátu A5 pro testování,

 • - Wilkinsův test rychlosti čtení,

 • - záznamové archy,

 • - test vizuálního stresu pro skupinu,

 • - vzorový dopis pro rodiče,

 • - informační brožuru.

Testovací sadu je možné zakoupit samostatně nebo ji obdržíte v rámci školení Vizuální stres, jeho diagnostika a podpůrná opatření ve školní praxi.


Orientační vytestování vhodné barvy

Pokud na sobě pozorujete některé příznaky vizuálního stresu nebo si jen chcete zvýšit komfort čtení, můžete si sami doma jednoduše vytestovat vhodnou barvu.

K testování potřebujete sadu barevných fólií a dobře srozumitelný text. Test provádějte ideálně za denního světla.

Z fólií odstraňte ochrannou fólii a přikládejte je postupně na zvolený text. Pozorujte, která fólie je vám při čtení pocitově nejpříjemnější v porovnání s původním bílým podkladem.

Poté, co naleznete barvu, se kterou je pro vás čtení nejpříjemnější a text jasnější, používejte tuto zvolenou barvu při čtení. Pro zvýraznění intenzity odstínů je možné používat dvě fólie najednou. Pokud se vám po čase zdá používání barevné fólie málo efektivní, proveďte test znovu, abyste zjistili, zda nepotřebujete změnu barvy.

Používání barevných fólií nenahrazuje oční vyšetření lékařem nebo optometristou. Pokud u vás oční problémy přetrvávají, vyhledejte očního lékaře, abyste vyloučili oční vadu, případně jiný problém.

Více informací naleznete na www.vizualnistres.cz

Články a rady

Certifikace

Kontakt

info@proskolaky.eu

tel.: +420 608943719

Facebook
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.