Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
Novinky
30.01.2019
Produkty Energy a jejich pomoc při vzdělávání - Mgr. Stanislava Emmerlingová
Mozek potřebuje k maximální výkonnosti optimální výživu, tj. kyslík, glukózu, minerály, vitamíny, enzymy a některé tuky, a k tomu také emocionální... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Specifická porucha učení – dyslexie
15.02.2022 Novinky
Specifická porucha učení – dyslexie
Martin je žákem třetí třídy základní školy. Velmi jej baví matematika, ale často chybuje ve slovních úlohách – a to všechno jen kvůli čtení. Někdy děl... číst celé
Produkty Energy a jejich pomoc při vzdělávání - Mgr. Stanislava Emmerlingová Produkty Energy a jejich pomoc při vzdělávání - Mgr. Stanislava Emmerlingová
Základní přírodní produkty Energy byly vytvořeny před více než 25 lety a fungují na základě ověřeného systému, tzv. pentagramu, který zná již několik ... číst celé
Vnímejte šetrně Vnímejte šetrně
Přečtěte si o tom, jaké maličkosti rozhodují o našem vnímání světa. číst celé
Zobrazit všechny články
PSACÍ TRENAŽER

Výbornou pomůckou pro nácvik počátečního psaní je psací trenažer. Je to plastová tabulka obdélníkového tvaru o rozměrech 20 x 7 cm. V ní jsou vylisovány vodicí žlábky ve tvaru písmen abecedy. Na dně každého žlábku jsou výstupky, které při přejetí tužkou vydávají zvuk a zároveň jemně působí na nervová zakončení v prstech rukou. Dítě zapojuje více smyslů najednou, vjem je tak silnější a zapamatování snazší.

Z jedné strany jsou písmena tiskací, z druhé strany typu Comenia Script. Tabulka je tedy vhodná zvláště pro nácvik tvarů nevázaného písma. Může ale pomoci i s písmem vázaným – obsahuje vlnovky, horní kličky, zátrhy, čáry a ovály.

Výhodou je, že žák může tabulku po počátečním zacvičení používat samostatně. Psací trenažer mu vede ruku, a pokud se odchýlí od správného tvaru, hned to sám pozná – hrot tužky vyjede ze žlábku. Tabulka tak posiluje jeho sebeřízení při učení a velmi snadno mu dopřeje pocit úspěchu. Ten jej motivuje k další činnosti.

Při pravidelném používání trenažeru se rychle zlepšují všechny aspekty psaní – čitelnost, úhlednost i hbitost. Trenažer sám ohlídá tvar, velikost, stejnoměrnost a sklon písma. Pomáhá i při počátečním nácviku správné hustoty, rytmizace a celkové úpravy (ta probíhá později – v psaní na papír).

Psací trenažer je velmi skladný, a lze jej bez potíží nosit s sebou. Může dobře posloužit i dospívajícím či dospělým cizincům (např. z Ukrajiny nebo Číny) při nácviku psaní latinky.

Výuka psaní s psacím trenažerem je pohodlnější pro žáka i vyučujícího, snižuje únavu očí a je celkově příjemnější. Výzkumy prokázaly, že je také rychlejší, a to až 3x oproti klasické výuce psaní.

Není potřeba se s psaním trápit, když vás může bavit.

Vizuální stres

Co je vizuální stres?

Vizuální stres je termín používaný k popisu vizuálního nepohodlí a percepčního zkreslení při čtení tištěného textu na bílém pozadí. Trpí jím mnoho lidí, kteří bojují se čtením. Odhaduje se, že tímto jevem je postiženo přibližně 40 % špatných čtenářů až 20 % běžné populace.

Tisíce dětí, pro které je čtení nepříjemné a unavuje je, nevědomky zažívají vizuální stres. Aby dosáhly stejných výsledků jako jejich vrstevníci, musí pracovat s vyšším úsilím, a často se zvláštními vzdělávacími opatřeními. Mnohým z nich mohou pomoci speciální barevné filtry.

Symptomy mohou být různé. Patří mezi ně bolesti hlavy a migrény (především při práci s počítačem), únava očí a někdy jim slova nebo písmena připadají, jako když poskakují nebo se hýbou po stránce. 

Vizuální stres

Pomůcky pro kompenzaci vizuálního stresu

Základními pomůckami pro zvládání vizuálního stresu/Irlen syndromu jsou speciální barevné fólie v různých provedeních. 

Barevné fólie jsou listy z průsvitného nebo průhledného barevného plastu, které lze umístit na stránku knihy, čteného textu nebo monitoru tak, aby zabarvily text nebo obraz pod ní, aniž by to narušilo jeho srozumitelnost. Kvalitní barevné fólie mají jednu stranu matnou a druhou lesklou. To poskytuje uživateli možnost výběru. Dále je každá jednotlivá fólie opatřena na lesklé straně ochrannou fólií. 

Výhody použití barevných folií:

 • - zvyšují rychlost čtení až o 25 %
 • - zvyšují úroveň porozumění čteného textu
 • - zlepšují přesnost čtení
 • - zvyšují úroveň pozornosti

V naší nabídce naleznete produkty britské společnosti Crossboweducation, kterou zastupujeme na českém a slovenském trhu.

 

Celostránkové fólie

Užití barevných fólií formátu A4 oceníte všude tam kde je nutné mít přehled o celé stránce a rychle přesouvat pohled zprava doleva, nahoru a dolů. Jde například o situace jako: skládání testů nebo provádění kontrol, řešení geometrických úloh, čtení faktur nebo notových záznamů apod. Fólie je možné snadno stříhat a přizpůsobit je tak na požadované velikosti.

 

Čtecí ukazovátka

Jsou barevné pruhy fólie o rozměrech 206 x 80 mm s vodící linkou nebo silným pruhem. Jejich přiložením na čtený text můžete docílit snížení únavy očí a zabránit poskakování písmen, celých slov a čtení se tak může stát opravdu příjemným prožitkem. Ukazovátka jsou decentní a jednoduchá na používání. Pro zjištění, zda jste pro zmírnění vizuálního stresu zvolili správnou barvu, je třeba barevné ukazovátko používat několik týdnů.

 

Fólie na monitor

e svém počítači můžete v nastavení Windows změnit barvu pozadí, ale nepodaří se vám již změnit barvu webových stránek nebo vyhledávače Google. Barevné fólie na monitor nejenom změní barvu, ale také zmírní odlesky z obrazovky monitoru. Monitorové fólie Crossbow jednoduše přilnou na monitor za pomoci statické elektřiny, efektivně zmírní odlesky a umožní vám komfortně pracovat déle než doposud.

 

Barevné sešity

Sešit pro osoby trpící vizuálním stresem a dyslektiky. Barevné stránky pozadí sešitu napomáhají lepší koncentraci a zpracování čteného a psaného textu. Omezují vnímání zkreslení textu, které jedinci někdy popisují. Umožňují některým lidem psát a číst s menším nepohodlím. Dále u některých jedinců potlačují bolestmi hlavy při psaní a čtení. Pro výběr správné barvy je důležité posoudit účinky spektra barev, protože pro každého jednotlivce je vhodná jiná.

 

Startovací sada

Ucelená sada pro čtení a psaní obsahuje:

 • - linkovaný poznámkový blok formátu A4 s horním lepením a 4 otvory pro založení do kroužkového pořadače,
 • - čtecí ukazovátko se silným pruhem,
 • - čtecí ukazovátko s vodící linkou,
 • - celostránkovou barevnou fólii o rozměru 298 x 216 mm.

 

Vizuální stres - testovací sada

Ověřený nástroj pro zjištění příznaků vizuálního stresu, vytestování vhodné barevné fólie/í pro čtení a změření rychlosti čtení s barevnou fólií a bez ní za pomoci Wilkinsova testu rychlosti čtení. 

Publikace je přeložena z anglického originálu a přizpůsobena lokálním podmínkám. Je vhodná pro používání speciálními pedagogy ve školách, psychology, optometristy a ortoptiky.

Obsahuje:

 • - detailní postup zjištění příznaků vizuálního stresu,
 • - 20 ks barevných fólií formátu A5 pro testování,

 • - Wilkinsův test rychlosti čtení,

 • - záznamové archy,

 • - test vizuálního stresu pro skupinu,

 • - vzorový dopis pro rodiče,

 • - informační brožuru.

Testovací sadu je možné zakoupit samostatně nebo ji obdržíte v rámci školení Vizuální stres, jeho diagnostika a podpůrná opatření ve školní praxi.


Orientační vytestování vhodné barvy

Pokud na sobě pozorujete některé příznaky vizuálního stresu nebo si jen chcete zvýšit komfort čtení, můžete si sami doma jednoduše vytestovat vhodnou barvu. Tento test je pouze orientační a doporučujeme ho osobám s mírnými příznaky vizuálního stresu. Pokud u vás projevy přetrvávají můžete se obrátit na proškolené odborníky.

K testování potřebujete sadu barevných fólií všech 10 barev a dobře srozumitelný text. Test provádějte ideálně za denního světla.

Z fólií odstraňte ochrannou fólii a přikládejte je postupně na zvolený text. Pozorujte, která fólie je vám při čtení pocitově nejpříjemnější v porovnání s původním bílým podkladem.

Poté, co naleznete barvu, se kterou je pro vás čtení nejpříjemnější a text jasnější, používejte tuto zvolenou barvu při čtení. Pro zvýraznění intenzity odstínů je možné používat dvě fólie najednou. Pokud se vám po čase zdá používání barevné fólie málo efektivní, proveďte test znovu, abyste zjistili, zda nepotřebujete změnu barvy.

Používání barevných fólií nenahrazuje oční vyšetření lékařem nebo optometristou. Pokud u vás oční problémy přetrvávají, vyhledejte očního lékaře, abyste vyloučili oční vadu, případně jiný problém.

Více informací naleznete na www.vizualnistres.cz

 

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Přihlaste se k odběru newsletteru.
Články a rady

Certifikace

Vytestování vhodné barvy

 

Doporučujeme:

Kontakt

info@proskolaky.eu

tel.: +420 608 943 719

On-line úhrady od 15.3.2022 zajišťuje platební brána comgate

Platební brána ComGate

 

Sledujte nás

 

© Brána ke knihám s.r.o. 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz