


Výbornou pomůckou pro nácvik počátečního psaní je psací trenažer. Je to plastová tabulka obdélníkového tvaru o rozměrech 20 x 7 cm. V ní jsou vylisovány vodicí žlábky ve tvaru písmen abecedy. Na dně každého žlábku jsou výstupky, které při přejetí tužkou vydávají zvuk a zároveň jemně působí na nervová zakončení v prstech rukou. Dítě zapojuje více smyslů najednou, vjem je tak silnější a zapamatování snazší.
Z jedné strany jsou písmena tiskací, z druhé strany typu Comenia Script. Tabulka je tedy vhodná zvláště pro nácvik tvarů nevázaného písma. Může ale pomoci i s písmem vázaným – obsahuje vlnovky, horní kličky, zátrhy, čáry a ovály.
Výhodou je, že žák může tabulku po počátečním zacvičení používat samostatně. Psací trenažer mu vede ruku, a pokud se odchýlí od správného tvaru, hned to sám pozná – hrot tužky vyjede ze žlábku. Tabulka tak posiluje jeho sebeřízení při učení a velmi snadno mu dopřeje pocit úspěchu. Ten jej motivuje k další činnosti.
Při pravidelném používání trenažeru se rychle zlepšují všechny aspekty psaní – čitelnost, úhlednost i hbitost. Trenažer sám ohlídá tvar, velikost, stejnoměrnost a sklon písma. Pomáhá i při počátečním nácviku správné hustoty, rytmizace a celkové úpravy (ta probíhá později – v psaní na papír).
Psací trenažer je velmi skladný, a lze jej bez potíží nosit s sebou. Může dobře posloužit i dospívajícím či dospělým cizincům (např. z Ukrajiny nebo Číny) při nácviku psaní latinky.
Výuka psaní s psacím trenažerem je pohodlnější pro žáka i vyučujícího, snižuje únavu očí a je celkově příjemnější. Výzkumy prokázaly, že je také rychlejší, a to až 3x oproti klasické výuce psaní.
Není potřeba se s psaním trápit, když vás může bavit.
Orientační vytestování vhodné barvy
Pokud na sobě pozorujete některé příznaky vizuálního stresu nebo si jen chcete zvýšit komfort čtení, můžete si sami doma jednoduše vytestovat vhodnou barvu. Tento test je pouze orientační a doporučujeme ho osobám s mírnými příznaky vizuálního stresu. Pokud u vás projevy přetrvávají můžete se obrátit na proškolené odborníky.
K testování potřebujete sadu barevných fólií všech 10 barev a dobře srozumitelný text. Test provádějte ideálně za denního světla.
Z fólií odstraňte ochrannou fólii a přikládejte je postupně na zvolený text. Pozorujte, která fólie je vám při čtení pocitově nejpříjemnější v porovnání s původním bílým podkladem.
Poté, co naleznete barvu, se kterou je pro vás čtení nejpříjemnější a text jasnější, používejte tuto zvolenou barvu při čtení. Pro zvýraznění intenzity odstínů je možné používat dvě fólie najednou. Pokud se vám po čase zdá používání barevné fólie málo efektivní, proveďte test znovu, abyste zjistili, zda nepotřebujete změnu barvy.
Používání barevných fólií nenahrazuje oční vyšetření lékařem nebo optometristou. Pokud u vás oční problémy přetrvávají, vyhledejte očního lékaře, abyste vyloučili oční vadu, případně jiný problém.
Více informací naleznete na www.vizualnistres.cz